Regulamin przewozu osób i rzeczy w Komunikacji Miejskiej w Bielsku-Białej w nowej odsłonie: Część 2 — przewóz bagażu podręcznego

Przewóz bagażu ręcznego

26 lute­go 2025 r. wszedł w życie nowy Regu­la­min prze­wo­zu osób i rze­czy w Komu­ni­ka­cji Miej­skiej w Biel­sku-Bia­łej. Poprzed­nie regu­la­cje obo­wią­zy­wa­ły od 2011 r. (bli­sko 14 lat) – dla­te­go też wie­le zapi­sów doty­czą­cych prze­wo­zów wyma­ga­ło aktu­ali­za­cji, aby lepiej odpo­wia­dać dzi­siej­szym uwa­run­ko­wa­niom pod­czas podró­ży auto­bu­sa­mi.

Naj­waż­niej­sze zmia­ny doty­czą m.in. nowych zasad prze­wo­zu baga­żu pod­ręcz­ne­go, zwie­rząt oraz rowe­rów, jak rów­nież wpro­wa­dze­nia przy­stan­ków „na żąda­nie”. Okre­ślo­ny został tak­że kata­log defi­ni­cji, roz­sze­rzo­no zakres czyn­no­ści i przed­mio­tów zabro­nio­nych w pojaz­dach, uak­tu­al­nio­no zasa­dy kon­tro­li bile­to­wej oraz skład­nia skarg i rekla­ma­cji.

Nowe zasa­dy prze­wo­zu rze­czy okre­śla­ją, że pasa­że­ro­wie mogą, z zacho­wa­niem szcze­gól­nej ostroż­no­ści, prze­wo­zić w pojeź­dzie bagaż (w tym rów­nież rower /hulajnogę/urządzenie trans­por­tu osobistego/urządzenie wspo­ma­ga­ją­ce ruch)
lub zwie­rzę – jeśli ist­nie­je moż­li­wość umiesz­cze­nia ich w pojeź­dzie w taki spo­sób, aby nie utrud­nia­ły przej­ścia (w tym dostę­pu do kasow­ni­ków). Prze­wóz taki nie może nara­żać na szko­dę pozo­sta­łych pasa­że­rów i ich rze­czy, jak rów­nież nie może zasła­niać widocz­no­ści kie­ru­ją­ce­mu, ani zagra­żać bez­pie­czeń­stwu ruchu oraz utrud­niać reali­za­cji roz­kła­du jaz­dy.

Dziś oma­wia­my prze­wóz baga­żu pod­ręcz­ne­go

Dozwo­lo­ny jest prze­wóz baga­żu pod­ręcz­ne­go (np. tor­by, ple­ca­ka, fute­ra­łu na instru­ment muzycz­ny, pomoc szkol­ną, sprzęt reha­bi­li­ta­cyj­ny, sprzęt spor­to­wy) – jed­nak suma wymia­rów poje­dyn­czej sztu­ki takie­go baga­żu nie może prze­kra­czać 200 cm, przy pomia­rach w skraj­nych punk­tach (dłu­gość, sze­ro­kość, wyso­kość) lub obwo­dzie. Chęć prze­wo­zu baga­żu pod­ręcz­ne­go prze­kra­cza­ją­ce­go te wymia­ry musi zostać poprze­dzo­na zgo­dą kie­ru­ją­ce­go pojaz­dem. Oso­by podró­żu­ją­ce z ple­ca­kiem
na ple­cach powin­ny go zdjąć – w ten spo­sób łatwiej jest prze­miesz­czać się po auto­bu­sie pozo­sta­łym pasa­że­rom. Prze­wóz baga­żu pod­ręcz­ne­go jest bez­płat­ny.

Zarzą­dze­nie nr ON-II.0050.130.2025.KM Pre­zy­den­ta Mia­sta Biel­ska-Bia­łej z dnia 24 lute­go 2025 r. w spra­wie przy­ję­cia “Regu­la­mi­nu prze­wo­zu osób i rze­czy w publicz­nym trans­por­cie zbio­ro­wym orga­ni­zo­wa­nym przez Mia­sto Biel­sko-Bia­ła”