Dobre praktyki podróży w komunikacji miejskiej

Savoir-vivre w komu­nikacji miejskiej

Co wol­no, a czego nie należy robić w pojaz­dach komu­nikacji miejskiej? Wydzi­ał Komu­nikacji Urzę­du Miejskiego w Biel­sku-Białej przy­pom­i­na o kilku zasadach, których należy przestrze­gać aby podróż miejskim auto­busem stała się przy­jem­niejsza i łatwiejsza. Wraz z początkiem wrześ­nia rozpoczęła się kam­pa­nia przy­pom­i­na­ją­ca dobre prak­ty­ki podróży w komu­nikacji miejskiej. Grafi­ki prezen­towane są na mon­i­torach LCD w pojazdach.

Najpierw wysi­adamy z pojaz­du, potem wsiadamy

W trak­cie przeprowadza­nia wymi­any pasażer­skiej na przys­tanku pamię­taj, że pier­wszeńst­wo mają pasażerowie wysi­ada­ją­cy – pozwól im spoko­jnie i kom­for­towo opuś­cić pojazd. Widząc osobę starszą lub niepełnosprawną udziel pomo­cy przy wysiadaniu/wsiadaniu. Jeśli zachodzi taka potrze­ba, wyjdź na chwilę z auto­busu, aby przepuś­cić osobę opuszcza­jącą pojazd. W środ­ku pojaz­du nie blokuj prze­jś­cia szczegól­nie w okoli­cach drzwi – co ułatwi wysi­adanie współpasażerom.

Najpierw wysiadamy z pojazdu, potem wsiadamy
Najpierw wysi­adamy z pojaz­du, potem wsiadamy

Wsi­adanie i wysi­adanie z wózkiem dziecięcym

Podróżu­jąc z mały­mi dzieć­mi w wózkach wsi­adaj zawsze przo­dem do pojaz­du, a wysi­adaj zawsze tyłem. W auto­bus­ie zad­baj o to aby ustaw­ić wózek w oznac­zonym miejs­cu i zabez­piecz go hamulcem.

Wsiadanie i wysiadanie z wózkiem dziecięcym
Wsi­adanie i wysi­adanie z wózkiem dziecięcym

Nie bądź dzieci­ak – zde­jmij plecak

Podróżu­jąc z bagażem na ple­cach zad­baj o to, aby nie utrud­ni­ały jazdy innym pasażerom – założony ple­cak zaj­mu­je więcej przestrzeni w auto­bus­ie. Zde­jmij ple­cak przed wejś­ciem do pojaz­du, postaw na podłodze przy nodze, między siedziska­mi lub trzy­maj w ręce. Pamię­taj – bagaż na ple­cach to również ryzyko naraże­nia się na kradzież!

Nie bądź dzieciak – zdejmij plecak
Nie bądź dzieci­ak – zde­jmij plecak

Nie bądź gapa – ska­suj bilet

Nie zagap się – kup i ska­suj bilet. Jaz­da na gapę to realne ograniczanie możli­woś­ci roz­wo­ju komu­nikacji miejskiej. Twój auto­bus może nie pojechać, bo zabraknie środ­ków finan­sowych na jego utrzymanie.

Nie bądź gapa – skasuj bilet
Nie bądź gapa – ska­suj bilet

Trzy­maj się poręczy lub uchwytów

Zaj­mu­jąc miejsce sto­jące w pojeździe, pod­czas jazdy zawsze trzy­maj się poręczy lub uch­wytów aby uniknąć upad­ku. Kierow­ca auto­busu w wyniku nieprzewidzianej sytu­acji na drodze może gwał­town­ie zahamować.

Trzymaj się poręczy lub uchwytów
Trzy­maj się poręczy lub uchwytów

Ustąp miejsce

Ustąp miejsce siedzące osobom starszym, kobi­etom w ciąży oraz osobom z niepełnosprawnoś­cią. W auto­busach są także spec­jal­nie wyz­nac­zone miejs­ca dla wózków – możesz je zająć, o ile w pojeździe nie ma osób, które mają do nich pierwszeństwo.

Ustąp miejsce
Ustąp miejsce

Szanuj spokój współpasażerów

Słuchaj muzy­ki wyłącznie w słuchawkach, staraj się ograniczyć głośność – tak aby nie być uciążli­wym dla współ­pasażerów. Nie odt­warzaj muzy­ki z głośników dzieląc się utworem z wszys­tki­mi pasażera­mi. Staraj się prowadz­ić cicho roz­mowy tele­fon­iczne lub ze współ­pasażerem, nie pod­noś głosu.

Szanuj spokój współpasażerów
Szanuj spokój współpasażerów

Dobre prak­ty­ki podróży w komu­nikacji miejskiej w wer­sji PDF.

Polecane posty